kolorowanki dinozaurów dla dzieci do druku

Kolorowanki dinozaurów – dla chłopców

Kolorowanki dinozaurów jest to zestaw różnych rysunków prehistorycznych stworów w różnych stylach. Są tu zestawy prostych obrazków o nieskomplikowanej kresce dla najmłodszych miłośników dinozaurów jak również bardziej realistycznie przedstawione rysunki.

Kolorowanki dinozaurów dla najmłodszych

Olbrzymie i małe – wszystkie dinozaury przychodziły na świat wykluwając się z jaj. Ich ciała pokryte były łuskami, choć znaleziono też szczątki dinozaurów z piórami. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, bo mamy raczej inne wyobrażenie dinozaurów. Naukowcy badający szkielety dinozaurów nazywani są paleontologami. Dzięki ich badaniom i odkryciom wiemy coraz więcej na temat wyglądu i zachowania różnych gatunków dinozaurów. Jeśli Ty też interesujesz się dinozaurami, te kolorowanki są ciekawą formą poznania niektórych popularnych gatunków.

Na początku zrobiłam zestaw prostych rysunków dinozaurów dla najmłodszych dzieci. Są to łatwe do kolorowania kształty, które nie sprawią problemów przedszkolakom. Zestawy dodatkowo podzieliłam na sposób w jaki się odżywiały. Były bowiem dinozaury wegetarianie odżywiający się roślinami i owocami i dinozaury drapieżne, które polowały na inne dinozaury.

Dinozaury roślinożerne – rysunki dla dzieci

Poznajcie dinozaury roślinożerne. Były to zwierzęta, które żywiły się tylko roślinami. Gdy na ziemi panowały dinozaury nie było jeszcze trawy, ale było za to wiele innych roślin, które dinozaury jadły. Zjadały liście drzew i krzewów, owoce i porost.

Pierwszy rysunek przedstawia brachiozaura. Był to ogromny zauropod o długiej szyi, dzięki której mógł sięgać wysoko rosnących liści, którymi się żywił. Dzisiejsza żyrafa bardzo go przypomina choć jest od niego znacznie, znacznie mniejsza.

Kolejny obrazek dinozaura przedstawia stegozaura. Ten dinozaur żywił się roślinami, które rosły nisko, dlatego nie potrzebował długiej szyi. Wypustki z kości wzdłuż całego grzbietu służyły mu prawdopodobnie jako ochrona przed drapieżnikami.

Triceratops natomiast wyglądem przypominał dzisiejszego nosorożca. To dzięki trzem rogom umieszczonym na łbie. Nazwa tego dinozaura triceratops wzięła się właśnie od tych trzech rogów.

Dinozaury mięsożerne – rysunki dla dzieci

Przerażające, wielkie gady z dużymi zębami polujące na inne zwierzęta to dinozaury drapieżne. Były to drapieżniki polujące na swoją ofiarę jak dzisiejsze tygrysy, lwy czy wilki. Żywiły się mięsem upolowanych zwierząt. Aby upolować innego dinozaura, drapieżniki uzbrojone były w ostre pazury, kły i zęby. Były też niezwykle inteligentne, bo często musiały przechytrzyć swoją ofiarę. Niektóre jak dzisiejsze wilki polowały w stadach – czyli razem z innymi dinozaurami z tego samego gatunku. Poznajcie niektóre z nich.

Najsłynniejszym drapieżnikiem wśród dinozaurów był oczywiście tyranozaur. Był duży, miał masywną głowę z paszczą z wielkimi zębami. Jego zęby sięgały wielkości 30 cm! Miał też potężne, silne nogi. Potrafił biegać z prędkością 50 km/h. Tyranozaur miał też nieproporcjonalnie małe łapki, które są bardzo charakterystyczne. Na pewno siał postrach wśród dinozaurów.

Kolejnym strasznym drapieżnikiem w królestwie dinozaurów był welociraptor. Niezwykle szybki, zwinny i nadprzeciętnie inteligentny gad o wielkich haczykowatych szponach. Pamiętacie scenę z Jurassic Parku, gdy dwójka dzieciaków chowa się przed goniącymi je dinozaurami w kuchni? To właśnie przed welociraptorami uciekała dwójka bohaterów.

Trzecim z kolei dinozaurem mięsożernym w tym zestawieniu jest spinozaur.

Mam też dla Ciebie rysunek latającego dinozaura . Nazywał się pterodaktyl i był jednym z pierwszych zwierząt, które opanowały technikę latania na świecie. Jako skrzydła służyła mu błona skóry rozciągnięta wzdłuż palców. Jeśli chciałbyś się nauczyć rysować takiego tyranozaura jak poniżej, to wejdź w instrukcję Jak narysować tyranozaura.

Kolorowanki dla chłopców – dinozaury

Poniżej zrobiłam zestawienie rysunków tych samych dinozaurów, ale tym razem są to rysunki bardziej skomplikowane. Te obrazki zawierają już więcej szczegółów, dlatego będą nadawać się dla trochę starszych dzieci. które interesują się paleontologią.